Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca dyplomowa - Nasze Złotno

Idź do spisu treści

Menu główne:

Praca dyplomowa

O osiedlu > Historia
 
 
 
 
 

Przedstawiam fragment pracy dyplomowej
p.t "
Suburbanizacja Łodzi - przykład osiedla Złotno
Przyczynek do rehabilitacji funkcjonalno-przestrzennej"

pana Oskara Kowalczyka poświęcony osiedlu Nowe Złotno opisujący jego historię i nie tylko.


"...Historia dzisiejszego Złotna rozpoczyna się na przełomie XIV i XV wieku, kiedy to na  jego obszarze zaczęło się pojawiać osadnictwo wiejskie. Obszar dzisiejszej Łodzi w tym  okresie był podzielony między trzy powiaty, co wyniknęło z przemian z II połowy XIV w., w którym to się pojawiły w miejsce kasztelani. Zmiana ta przyniosła także ze sobą przesunięcia granic administracyjnych, w wyniku których opracowywany obszar znalazł się w pobliżu południowo-wschodniej granicy powiatu łęczyckiego, natomiast Łódź znajdowała się w powiecie brzezińskim. Fakt, że powiat do I połowy XIX wieku był najmniejszą jednostką samorządową skutkował tym, że przy poborze podatków uwzględniało się dodatkowo podziały na mniejsze parafie. Opracowywany obszar od tego momentu zaczął podlegać pod powstałą
przed XIV wiekiem parafię w Kazimierzu.
Wieś Złotno została założona w 1426106 lub 1434 roku. Wydzielono ją z sąsiedniej,
starszej wsi – Żabice Wielkie107. Pierwszą właścicielką osady była najprawdopodobniej Dorota z Żabic, ówczesna właścicielka Żabic Wielkich108. Już od tamtego okresu Złotno było zwartą, obustronną ulicówką109, co jest typowe dla dominującego ówcześnie osadnictwa na prawie niemieckim, charakteryzującego się także niwowo-łanowym układem pól. Geneza jego nazwy pochodzi prawdopodobnie od konkurencji między osadami. Złotno w swoich początkach nosiło nazwę „Złotna”
co mogło podkreślać jego wyższość względem sąsiedniej Srebrnej...
"
Zapraszam do dalszej lektury


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego